فرهنگی

آشنایی با امام شاطبی

آشنایی با امام شاطبی؛ یگانه عصر در اصول قرائت

:large_blue_circle:ابومحمد القاسم بن‌فيرة بن‌احمد الشاطبی در سال 538 قمری در شهر «شاطبه» اندلس به‏ دنيا آمد، وی از قاريان مشهور قرآن كريم و معروف به امام‌القراء بود.

:large_orange_diamond:شاطبی افزون بر اصول قرائت و تجويد، در تفسير، حديث، نحو، لغت و ديگر علوم دينی يگانه‏ عصر بود و از استادان برجسته‏ زمانش به‏ شمار می‌رفت. وی علاوه بر داشتن مراتب علمی، در زهد، تقوا و اخلاق پسنديده، الگويی ممتاز برای معاصران و شاگردان خود بود.

:red_circle:ابوالقاسم شاطبی به «والنسيا» كه از پايگاه‌های مهم علمی آن زمان در منطقه اندلس بود، هجرت كرد و به يكی از نوادر علم در اندلس تبديل شد، وی به حج نيز مشرف شد و بخشی از زندگی‌اش را در اسكندريه مصر گذراند. شاطبی با وجود آن‏‌كه نابينا بود، از هوش و استعداد سرشاری بهره می‌‏برد و بسياری از احاديث را در حافظه ثبت كرده بود.
شاطبی در علم حديث نابغه روزگار خود بود و علمای شرق و غرب برای فراگيری اين علم، در محضر وی حاضر می‌شدند. امام القراء در قاهره نيز اقامت گزيد و با برگزاری جلسات قرائت و آموزش قرآن، شاگردان زيادی را تربيت كرد.

نوشته های مشابه

:earth_africa:امام القراء اندلس در محضر اساتيد زيادی از جمله علی‌بن هزيل، ابی عبدالله محمد بن‌ابی‌يوسف بن‌سعاده، ابی‌محمد عاشر بن‌محمد بن‌عاشر، ابی محمد عبدالله بن‌ابی‌جعفر المرسی و علی ابی‌حسن بن‌نعمه علوم مختلف همچون تفسير را فرا گرفت.
ابوالقاسم شاطبی آثار ارزشمندی را از خود به يادگار گذاشت كه از آن جمله می‌توان به «حرزالامانی و وجه‌ التهانی» اشاره كرد كه مشتمل بر 1172 بيت است كه در يك وزن و قافيه سروده شده‌اند. اين كتاب به «قصيده‏ شاطبيه» نيز شهرت دارد و حاوی كليه مسائل تجويد است. يك نسخه‏ خطی از اين ديوان در مدرسه‏ عالی شهيد مطهری تهران نگهداری می‌شود.

:books:«تتمةالحرز» و «قصيده‏ داليه» نيز از ديگر آثار شاطبی به شمار می‌آيد. وی همچنين كتاب «التيسير فی القرائات السبع» اثر ابی عمرو الدانی را نيز به صورت مختصر درآورد كه با استقبال كم‌نظير علاقه‌مندان مواجه شد و امروز نيز يكی از منابع مهم برای يادگيری قرائات سبع محسوب می‌شود.

:bookmark_tabs:به گفته مورخان، اين عالم و قاری مشهور قرآن كريم در 28 جمادی‌الثانی سال 590 هجری قمری وفات يافت و در قبرستان «قاضی فاضل» واقع در دامنه «جبل المقطم» در قاهره به خاك سپرده شد.
منبع : http://iqna.ir/fa

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا